ପେଟ୍ରୋଲ   :   ₹ 103.60.00
 
ଡିଜେଲ      :   ₹ 95.15.00
 
ସୁନା         :   ₹ 47950.00
 
ରୁପା         :   ₹ 57400.00
ଆଜିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର
TODAYS
ପେଟ୍ରୋଲ:INR 103.60.00
ଡିଜେଲ:INR 95.15.00
ସୁନା:INR 47950.00
ରୁପା:INR 57400.00
  • Home
  • About Us
  • Contact Us
  • Privacy Policy
  • Archive
  •  
    TOP NEWS  
    Wednesday, 10 Aug 22
     
 
ଆଜିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର !

 ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରେ ଲୋକାର୍ପିତ ହେବ ମୟୁରଭଞ୍ଜର ଦୁଇ ବୃହତ୍‌ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ

IRRIGATION

ବାରିପଦା : ଦିନକ ପରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଗସ୍ତରେ ଆସୁଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଲୋକାର୍ପିତ କରିବେ ଜିଲ୍ଲାର ୨ଟି ବୃହତ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ । ରାସଗୋବିନ୍ଦପୁର ଠାରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ରାସଗୋବିନ୍ଦପୁର ବ୍ଳକ ସମେତ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାର ୧୭ ହଜାର ୧୨୧ ହେକ୍ଟର ଜମି ଜଳସେଚିତ ହେବ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । ସେହିପରି ଦଳୀୟ ନେତା ଓ କର୍ମୀ ମଧ୍ୟ ତତ୍ପର। ଏହି ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ସମେତ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାକୁ ମଧ୍ୟ ଜଳସେଚନ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି । ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ୯୪ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମି ସାଙ୍ଗକୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାର ୧୪ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମିକୁ ପାଣି ମାଡ଼ିବ ।

ପୂର୍ବରୁ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଦୁଇଟି କେନାଲ ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାଠପାଳ କେନାଲକୁ ଲୋକାର୍ପିତ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା କେନାଲରୁ ପାଣି ଛଡା ଯାଇ ୨୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜଳସେଚିତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଗତବର୍ଷ ପୁଣି ଜିଲ୍ଲାର ୫ଟି ବ୍ଳକର ୯୪ ଗ୍ରାମରେ ୧୫ ହଜାର ୩୫୯ ହେକ୍ଟର ଜମିକୁ ଜଳସେଚନ କରାଯାଇଛି ।

ଗତ ଏପ୍ରିଲ ମାସ ୨୬ ତାରିଖରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରୂପାନ୍ତର ଶୃଙ୍ଖଳାର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ବସିଥିଲା । ଏହି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ୧୫ଟି ପ୍ରମୁଖ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି । ସେ ମଧ୍ୟରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୪ଟି, ୨୦୨୩ରେ ୪ଟି ଏବଂ ୨୦୨୪ରେ ୭ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ । ଏଥିରେ ଅଛି ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ଦୁଇ ଦୁଇଟି ବୃହତ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ । ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଏବଂ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ୨୦୨୪ ମସିହାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ।

ସୁବର୍ଣରେଖା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏକ ବହୁ ମୁଖୀ ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ । ୧୯୭୮ ମସିହାରେ ଝାଡଖଣ୍ଡ,ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଓ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇ ଝାଡଖଣ୍ଡର ଚାନ୍ଦିଲି ଓ ଇଚ୍ଛାବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଜଳ ଗଚ୍ଛିତ ରଖାଯିବା ପରେ ଝାଡଖଣ୍ଡର ଗାଲୁଡିହ ଠାରେ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ଓଡିଶା ଅଂଶ ଜଳ ଆଣିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା ।

 

 

 
 
 
 ଏ ମୁହୂର୍ତ୍ତର ଖବର : ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା | ଦୁର୍ନୀତି ଗ୍ରସ୍ତ ୯ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ | ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୩ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ | ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ହେଲେ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଉଦୟ ଉମେଶ ଲଳିତ | ଚର୍ଚ୍ଚିତ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଖାରଜ | ସୁନୀଲ ବଂଶଲ ହେଲେ ବିଜେପିର ଓଡିଶା ପ୍ରଭାରୀ | ଚାଇନିଜ୍‌ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌, ଏବେ ଭାରତରେ ବ୍ୟାନ୍‌ ହେବ ୧୨ ହଜାରରୁ କମ୍‌ ଟଙ୍କିଆ ଫୋନ୍‌ | ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଓ ହରିୟାଣାରେ ଆଜିଠୁ ବସ୍‌ରେ ମାଗଣା ଯାତ୍ରା କରିବେ ମହିଳା | ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କଲେ ନୀତୀଶ କୁମାର | ଆଜି ପୃଥିବୀ ସହ ଧକ୍କା ହେବ ଆଉ ଏକ ସୌର ଝଡ଼, ବ୍ଲାକ ଆଉଟ୍ ହୋଇଯିବ ମୋବାଇଲ ସମେତ ସବୁ ନେଟ୍‌ଓ୍ଵାର୍କ |
-: ପ୍ରକାଶନ ସମୟ ରାତି ୮ଟା :-